Rona z Mechova

   Můj nový přístek do smečky.

    Přišla jsem k ní jak slepý k houslím. Kamarádka ji přivezla ještě s její sestrou pro známého od pana Kece. Známý se však neozval a tak mi volá, nechceš hnědou dlouhánku? A tak jsem ji přivezla, a dostala jméno Brita.

    I když se spíš měla jmenovat Connan ničitel! Ve 4 měsících jí byla branka 140 cm malá a hurá. Kotec rozebrala za 10 minut, bouda vydržela 2 dny. Dokonce utekla z kotce u dědy(byli jsme tam po svodu na návštěvě), odkud se za 20 let nedostal pes. No šikovná až na půdu.

     Pořád hravý třeštiprdlo, co pořád musí něco nosit a provokovat velký holky. Myslela si, že pro aport bude nejvhodnějí moje devítiletá jezevčice Cida, ale to narazila. Tak to zkusila s Dennynou, ale výsledek byl bloklý záda Dennyny. Naštěstí stačily injekce.

     Při procházce v lese najednou Brita zmizela a za chvíly ji slyším capat přímo za mnou. Otočím se, co se děje, to není zvykem, a Brituška nese srnčí shoz. To jí bylo 7 měsíců. Na jaře při vyhánění před sečením začala vystavovat, krásně, pevně, i s postupováním, no paráda. Do rybníka skokem, tak už jsem se začala těšit na výcvik, jak nám to krásně půjde. Ale předčasně jsem se radovala.

     Hledání, vystavování paráda, klid před zvěří jsme taky doladily a došlo na aport. Běda, běda. Bažanta po přemnlouvání jo, kachnu na suchu taky, ale z vody ani omylem. Ještě že s náma chodila Halina, tak jsem tak často do vody nemusela já(škoda kachny). Tak jsem začala znovu na mělčině, abych ji pro aport doprovodila, až madam pochopila, že ta kachna ven musí a že panička ji nosit nebude. Abych povzbudila její chuť na kačenku, nechala jsem ji honit naši domácí divokou kachnu po napůl vypuštěném rybníku. Kachna měla zastřižené křídlo, aby neuletěla. Jo, to se Britušce líbilo. Hlasitě honila kachnu téměř 20 minut, až ji chytla a po přemlouvání i přinesla.

   A došlo na přinášení králíka. A nebudu a nebudu! Po dobrém, po zlém, prostě nebudu. Viděla králíka, hlavu mezi přední nohy a ne. Když už se mi podařilo dát jí ho do mordy, pořád jí vypadával, asi nemá takovou sílu, aby udržela kilového králíka!

    Že už jsem vycvičila hodně psů, některé i zkažené předchozími cvičiteli, ale tohle jsem nezažila. A nebyla jsem sama, podobné problémy letos měla řada vůdců, kteří k nám jezdili cvičit a to s různými plemeny (křepeláci, fousci i velcí münsterlandi). Trvalo to skoro 2 měsíce, než poprvé přinesla králíka z odhozené!

       Můj problém, jestli jet za zkoušky nebo na výstavu, které se konaly ve stejném termínu, za mně vyřešila Brita. Přišla celá od bodláků, tak dokonale zamotaných, že je nešlo vyčesat, a musela jsem ji skoro celou ostříhat. Tak bylo rozhodnuto, jede se na zkoušky.

    Ale asi jsem s sebou měla jiného psa. tatam bylo daleké cvalové hledání 100 na 100, prostě nakrátko a klusem, na společném honu vůbec nepůjde od nohy no hrůza, ale byli tam ještě horší, tak jsem pokračovala s tím, že odvolat můžu vždycky. Zlomem byla voda, když tu udělá, tak snad projdeme. Nechtěla, ale nakonec si dala říct , za 1. Dohledávka s pernatou nic moc, ale se srstnatou se předvedla, vlečky paráda, akorát šla hodně pod větrem, což komentoval pan rozhodčí, že má takový nos, až jí to škodí. Tak nakonec ve II.ceně, ale celkově 6. Z 24 přihlášených psů 10 vypadlo a 1 odvolal, a to byli rozhočí velmi toleratní, dávali každému pejskovi možnost, aby to dodělal. Z naší skupiny jsem to dokončila pouze já, a jeden pejsek na upotřebitelnost.

    Ale je to fenka mladá a má ještě všechno před sebou. Tak doufám, že přes zimu dospěje, a příští rok to bude lepší. Čekají nás ZV, ty mi ještě chybí, abych mohla složit zkoušky rozhodčího z výkonu, lesní a oprava podzimek. A samozřejmě taky klubová výstava.

   Tak nám držte palce.

   

 

6.4.09

Tak už konečně mám vyšetření na DKK. Výsledek 0/1, paráda. Teď pilně nacvičujem na ZV a češeme na MVP Č.B.

 

 

A tady je ukázka z výcvikuhttps://www.youtube.com/watch?v=H6o9fy5FpZs . Je to jen z mobilu, foťák byl jako vždy doma.

 

25.4.09

 

Brita získala na MVP Č.B. ocenění VÝBORNÁ 1, CAC!

 

30.5.2009

Klubová výstava Praha

Britu jsem předváděla ve třídě pracovní. A ocenění velmi dobrá. Překvapilo mně, že je pouze o 1 cm vyšší než Halina, přičemž výškový rozdíl je mezi nimi markantní. Pan rozhočí byl opět překvapen, že před měsícem získala na MVP CACe. Vím, že srst nebyla přesně ve výtavní kondici, protože se Brita rozhodla, že začne přelínávat a všechno ještě nešlo vyčesat. Předvedení fenky můžete opět vidět na videích. 
Ale získala jsem kandidáta chovu a hned v ponělí posílám papíry na doporuční ke krytí a snad se konečně dočkám štěňátek.

 

 12.7. 2009

Ženich pro Britu

 

konečně mi přišlo doporučení ke krytí. Pan poradce si dal záležet a já měla opravdu těžké rozhodování. Nakonec zvítězil Erik z Netíkova dvora.

 

 

 

Erik z Netíkova dvora, ČLP/DO/7919/04, vr. 18. 2. 2002, DKK 0/0

exteriér:   sv. bělouš, výška 64 cm, oko hnědé, výborný, CAJC

výkon:      ZV I. c.,VP II. c., PZ I. c., LZ II. c., nos 4

otec:        Cvik z Netíkova dvora, ČLP/DO/6816/97

matka:     Faty z Dorytky, ČLP/DO/7526/02

majitel:     Milan Petříček, 592 22 Vojnův Městec 291